10 zasad bezpiecznego palenia świec

Które każdy powinien znać

10 zasad bezpiecznego palenia świec

Każdego roku wytwarza się setki milionów świec zapachowych różnych kształtów, wielkości i rodzajów. Dzięki nim w naszych domach pachnie ulubionymi aromatami, a wieczorny relaks jest dużo przyjemniejszy 😉 Trzeba jednak pamiętać, że z żywym ogniem, nie ma żartów…

 

Bezstresowe palenie świec

Dlatego postanowiliśmy podzielić się z wami naszą listą 10 najważniejszych zasad bezpiecznego palenia świec zapachowych. Wszystko po to, żeby ich użytkowanie było nie tylko przyjemne, ale również bezstresowe.

 

 1. Nie zostawiaj świecy bez nadzoru!
  Dzieci, psy, koty tylko czyhają, żeby do niej się dobrać. Nie spuszczaj świeczki z oka i pod żadnym pozorem nie zostawiaj jej zapalonej wychodząc z domu!
 2. Nie wolno ustawiać zapalonej świecy w bliskim sąsiedztwie materiałów łatwopalnych!
  To się rozumie samo przez się. Stawiajmy świecę tam, gdzie nawet w przypadku awarii nie dojdzie do szybkiego rozproszenia ognia.
 3. Zapaloną świecę należy ustawić poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt! Nawiązywaliśmy do tego w punkcie pierwszym, ale powtórzymy to jeszcze raz, bo z niewyjaśnionych przyczyn, świeczki na dzieci i zwierzęta działają jak magnes.
 4. Świece należy stawiać na podstawkach odpornych na działanie ognia i rozgrzanego wosku.
  Mimo, że wszystkie świece u nas są wykonane z wysokiej jakości materiałów, to może się zdarzyć, że świeca pęknie i wosk się rozleje. Najczęściej dzieje się tak gdy świeca jest wypalana poniżej bezpiecznego poziomu 1,5 cm.
 5. Stąd też kolejny punkt: nie wypalaj świecy zapachowej do samego końca! 1,5cm na dnie to bezpieczna ilość wosku w słoju, poniżej tej wartości świeca może się zbyt mocno nagrzać i pozostawić ślady na niezabezpieczonej powierzchni (np. drewnianej), a w najgorszym wypadku pęknąć. Dlatego starajcie się palić świece na odpowiednich podstawkach! Wosk, który pozostanie w słoju możemy zużyć potem w kominku zapachowym.
 6. Płomienia świecy nie powinno się zdmuchiwać ani gasić przy użyciu wody – po zdmuchnięciu świeca zacznie dymić, poczujemy swąd spalenizny, a dodatkowo do roztopionego wosku wpadną nam paproszki z knota. Natomiast przy gaszeniu wodą możemy rozchlapać wosk na boki słoika lub zalać nim knot, co spowoduje problem z ponownym rozpaleniem świecy. Jak zatem należy gasić świece? Najlepiej specjalnie do tego przeznaczonym kapturkiem.
 7. Rozpalonych świec nie stawiamy w przeciągu! Silny wiatr może przewrócić świecę, rozlać wosk, a nawet spowodować pożar. Druga kwestia to zapach – świeca stojąca w przeciągu będzie dużo słabiej pachnieć, może też się nierówno wypalać.
 8. Jeśli zapalamy kilka świec na raz, należy je ustawiać w bezpiecznej odległości od siebie – co najmniej 10 centymetrów, żeby nie nagrzewały się wzajemnie.
 9.  Nie wolno chodzić z zapaloną świecą! Tak wiemy, też nam się to zdarza (musimy nad sobą popracować). Przenoszenie zapalonych świec, aż prosi się o nieszczęśliwy i głupi do opowiadania znajomym, wypadek. Nie róbcie tego! My też nie będziemy 🙂
 10. Przytnij knot do 0,5cm inaczej świeca będzie dymić i może zostawiać sadzę na słoju, oraz ubrudzi nam ściany! W świecach firmy Woodwick, które mają drewniane knoty, należy je oczyścić po każdym paleniu i odkruszyć spaloną część, po tym jak wosk wystygnie. Łapki umyć i voila. Czysta świeca to przyjemna świeca 🙂

 

To tyle. Mamy nadzieję, że te porady pomogą Wam zadbać o bezpieczeństwo w trakcie używania świec zapachowych i sprawią, że wszyscy bez problemu będą mogli rozkoszować się swoimi ulubionymi aromatami :). Dodalibyście coś jeszcze do tej listy? Jeśli tak to koniecznie zostawcie komentarz lub napiszcie do nas maila!

Ściskamy,

Aromahome!

10 zasad bezpiecznego palenia świec
1 (20%) 2 votes

Udostępnij:

Ola z Aromahome

Zakręcona magister psychologii. Kocha piękne ciuchy i zajęcia fitness. Świetnie rozumie media społecznościowe, PR, potrafi redagować teksty, rozliczać faktury i nie wiadomo co jeszcze, bo zawsze czymś zaskakuje. Doświadczenie zdobywała przez lata, między innymi w branży odzieżowej, modowej i PR.

Dodaj komentarz